SUBARU

 

Subaru

Subaru logoAutomobilka Subaru vznikla teprve po druhé světové válce v Japonsku. Kenji Kita, Subaru 360generální ředitel společnosti Fuji Heavy Industries, viděl příležitost ve výrobě osobních vozů a založil dceřinou firmu s názvem Subaru. První automobil se jménem Subaru P1 byl vyroben roku 1954. Během následujících let z továrny vyjely modely 360 (rok 1958), Sambar (1961), 1100 a R2 (1969), Leone (1971) atd.

V 90. letech 20. století se společnost Subaru proslavila v závodech šampionátu Rally. První rozporuplný závodní prototyp SVX s šestiválcovým motorem byl nahrazen v roce 1992 snad nejznámějším modelem Impreza. Změnila se i marketingová strategie a Subaru se začalo Subaru Legacy OutbackSubaru Leonespecializovat na prodej vozů s náhonem všech čtyř kol, který označovala AWD (All-whell drive). Náhon 4x4 v autech Subaru byl slušným konkurentem pro vozy Audi se systémem Quattro.

V současné nabídce Subaru jsou off-road Forester, komfortní SUV Tribeca B9, sedan a kombi Impera, včetně sportovního modelu Impreza WRX STi, sedan a kombi Legacy a crossover Outback. Až do roku 2007 byly všechny vozy dodávány pouze s benzínovými agregáty, některé měly přeplňování v podobě turbodmychadla. Tlak konkurence ale přinutil automobilku Subaru vyrábět i Subaru SVXdieselové motory a první vznětový agregát byl představen Subaru Impreza WRX STIna mezinárodní výstavě v Ženevě. Jedná se o plochý čtyřválec (boxer) s turbodmychadlem, jehož výkon dosahuje slušných 125 kW (170 k).

Subaru během celé své existence spolupracuje s různými automobilkami. První společné projekty byly s Nissanem, který od roku 1968 držel 20 procent akcií mateřské firmy Fuji Heavy Industries (FHI). Tento podíl prodal Nissan v roce 1999 americkému koncernu General Motors a v současné době má dalších 8,7 procent akcií ve svém portfoliu Toyota.

 

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek